תכנון ועיצוב חדרי שינה

לתכנון עיצוב חדרי שינה משתמשים בכללי הזהב של עיצוב דירות לתכנון חלל הפנים, אך בשונה מעיצוב חדרי בית אחרים, על עיצוב חדר השינה להתאים את עצמו לתנאי השינה האופטימליים.

פרמטרים חשובים בתכנון חדרי שינה הם הנוחות, הפרטיות והעיצוב על פי הטעם האישי. לצורך כך חשוב לתכנן את החלל, את הריהוט ואת התאורה בחדר כך שיאפשרו תחושה של רגיעה ונוחות מקסימלית.

אז מה חשוב לדעת כשמתכננים עיצוב חדר שינה?

עיצוב חדר שינה (עיצוב פנים: רחלי יעיש)
עיצוב חדר שינה (עיצוב פנים: רחלי יעיש)

עיצוב חדר שינה לפי גודלו

קיים הבדל מהותי בין עיצוב חדרי שינה גדולים שיכולים להכיל פינת קריאה, פינת איפור ופתרונות אחסון מגוונים, לבין עיצוב חדרי שינה קטנים, שחלל הפנים שלהם מאפשר פחות חופש עיצוב. גודל החדר משפיע גם על בחירת גוון הקירות. בעוד שחדרי שינה גדולים אפשר לצבוע בצבעים עזים יותר או ליצור קונטרסט של גוונים הנבלעים במרחב החדר (אם כי צבעים כאלה אינם נחשבים כמרגיעים במיוחד), מומלץ לצבוע חדרי שינה קטנים בצבעים בהירים היוצרים תחושה של מרחב. גודלו של חדר השינה קובע גם את סוג התאורה בו, כאשר בשל המרחב המצומצם הקיים בחדר קטן, לא תתאים תאורה בעוצמה רבה מדי. פתרון אפשרי הוא הוספת דימר לבחירת עוצמת התאורה.

פתחי חדר השינה

לפתחי החדר – החלונות והדלתות – השפעה על תכנון מרחב חדר השינה ועל התאורה הטבעית החודרת אליו במשך היום. גם מיקומם של חדרים צמודים, כגון חדר אמבטיה או חדר ארונות, ביחס לחדר השינה, עשוי להשפיע על תכנון התאורה הפנימית.

רהיטים בחדר השינה

כאשר מתכננים חדר שינה יש להביא בחשבון שהמיטה היא החלק החשוב בחדר. גודל סטנדרטי של מיטה זוגית הוא בטווח שבין 140×190 ס”מ לבין 160×200 ס”מ. חשוב לתכנן את מיקום המיטה כך ששני צדיה יהיו מרוחקים כ-70 ס”מ מהקיר או מהריהוט. לרוב, המיטה ממוקמת במקום מרכזי ובולט בחדר כאשר צדיה מרוחקים מהקיר, אם כי אפשר לעצב חלל פנים שבו המיטה מוסתרת באמצעות אפיריון או בעזרת רהיט, או מובלטת באמצעות צבעים בהירים המטשטשים את מיקומה בחלל החדר.

ארונות אחסון בחדר השינה הם אלמנט פרקטי, בעיקר כאשר בצמוד לחדר השינה אין חדר ארונות, אבל ארונות יכולים לתפוס שטח גדול של החדר. פתרונות עיצוב כוללים בנייה לגובה החוסכת שטח, ותכנון פנימי נכון שמנצל את שטח הארון. פתרונות אחסון נוספים, בהתאם לצורך ולטעם האישי, יכולים להיות שידות, ארוניות וקופסאות אחסון מעוצבות, המנצלים באופן מקסימלי את חלל החדר.

מצעים וטקסטיל מהווים אף הם חלק אינטגרלי מעיצוב חדר השינה. אפשר לבחור אם לשלבם בחדר השינה, או לתכנן פתרונות אחסון לשעות שבהן החדר אינו משמש לשינה.

תאורה בחדר השינה

תאורת החדר צריכה לאפשר את המעבר הנוח לשינה. אור לבן עלול להיות חזק מדי אך אהילים יכולים לחסום את האור. עיצוב התאורה בחדר השינה יכול לכלול תאורה מרכזית וחמימה ומקורות לתאורה צדדית, הכוללים מפסקים ודימרים לשליטה באור. אפשר לתכנן את החדר תוך ניצול התאורה הטבעית, בה אפשר לשלוט באמצעות תריס או בעזרת וילונות רכים המעמעמים את אור היום.

מגע אישי בחדר שינה מעוצב

חדרי שינה הם אזור הנוחות הפרטי. כאשר מעצבת פנים מתכננת חדר שינה היא מוסיפה לו, באמצעות תכנון החלל, באמצעות בחירה של חומרי הגלם ובעזרת הוספת אלמנטים אישיים, את אותו מגע אישי שמעניק הרגשת נוחות ותחושת שייכות לדיירי הבית.

רחלי יעיש – עיצוב בתים שכיף לגור בהם

התקשרו עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ 054-4222519

דילוג לתוכן